Het ASN Milieu & Waterfonds is een sectorfonds. Dit beleggingsfonds belegt wereldwijd in aandelen van veelbelovende, beursgenoteerde ondernemingen die zich richten op de ontwikkeling, productie en verkoop van technologieën en systemen die milieuproblemen helpen oplossen.
Het beleggingsbeleid van het fonds richt zich op technologieën en oplossingen in: 'waterinfrastructuur en -technologie', 'duurzame energie en mobiliteit', 'circulaire economie' en 'duurzame voeding en landbouw'. De veelal jonge ondernemingen in het fonds investeren hun winst meestal in de ontwikkeling van nieuwe technologieën en keren hierdoor geen dividend uit. Het fonds biedt kans op een hoog rendement door koersstijging, tegen een hoog risico.
25 jaar ASN Milieu & Waterfonds: 'De thesis is sterker dan ooit'
Beleggen in milieutechnologie was in 2001 nog een niche. Toch besloten ASN Impact Investors en Impax Asset Management destijds een fonds op te zetten dat volledig draait om oplossingen voor milieuproblemen. Het ASN Milieu & Waterfonds is na 25 jaar urgenter dan ooit.
Lees het volledige interview: 'Investeren in schoon water en een gezonde planeet — De thesis is sterker dan ooit'
Om een duurzame wereld te realiseren, moeten we nú keuzes maken. Voor het ASN Milieu & Waterfonds kiest de fondsmanager vernieuwende ondernemingen die bijdragen aan een schoner milieu en een beter klimaat. De fondsmanager analyseert ook of de bedrijven verantwoord omgaan met mens, dier en natuur.
Duurzame beleggingsdoelstelling – Artikel 9
Dit beleggingsfonds richt zich specifiek op het behalen van duurzame beleggingsdoelstellingen, daarom rapporteert het fonds onder artikel 9 van de SFDR. Duurzaamheid is dan ook een verbindend en verplicht onderdeel van het beleggingsproces. Lees meer
Duurzame Impact
Klimaat
Voor het bepalen van de impact op het klimaat in de afgelopen periode kijken we naar de uitstoot van CO2 en de vermeden CO2-uitstoot van de bedrijven waarin het fonds belegt.
CO2-uitstoot in tonnen per miljoen euro belegd
Sinds 2022 sturen we ook op de vorderingen die bedrijven maken om de klimaatdoelen van ‘Parijs’ te halen. Met de MSCI Implied Temperature Rise (ITR)-methodologie kunnen we daarbij vooruitkijken. De MSCI ITR-methode is een toekomstgerichte metriek, uitgedrukt in graden Celsius, die is ontworpen om de temperatuurafstemming van beleggingen, portefeuilles en fondsen weer te geven op de mondiale temperatuur doelstellingen.
MSCI ITR per jaar
Waarde periode 2024
Waarde periode 2025
MSCI ITR (in graden Celcius)
2,40
2,33
MSCI ITR per kwartaal
Kwartaal 4 2025
Kwartaal 3 2025
Kwartaal 2 2025
Kwartaal 1 2025
MSCI ITR (in graden Celcius)
2,33
2,34
2,30
2,26
Biodiversiteit
We meten de impact op biodiversiteit met de BFFI-methode van het Partnership for Biodiversity Accounting Financials (PBAF). Deze methode meet de biodiversiteitsvoetafdruk in hectare per geïnvesteerde euro, gebaseerd op de levenscyclusbeoordelingen (LCA). Een LCA berekent het milieueffect van producten en diensten over hun gehele levenscyclus. Dit resulteert vervolgens in een verwacht negatief of positief effect op de biodiversiteit in hectare per geïnvesteerde euro per jaar ((ha/€)/jr). Voor de biodiversiteitsfootprint geldt: hoe lager de score, hoe beter.
Biodiversiteitsfootprint in ha verlies per miljoen euro geïnvesteerd.
Impact op biodiversiteit in ha verlies per miljoen euro belegd per jaar
Nettorendement na aftrek van de kosten van het fonds t/m 30 juni 2026*
Dit jaar
12 maanden
3 jaar**
5 jaar**
10 jaar**
Vanaf de start*
Fonds
16,82%
18,97%
7,60%
3,68%
8,33%
3,98%
*Op basis van de Netto Intrinsieke waarde (NAV).
** De gemiddelde nettorendementen per jaar (berekend per 30 juni 2026) zijn na aftrek van de kosten van het fonds.
Maandbericht ASN Milieu & Waterfonds
Toelichting resultaat
Het ASN Milieu & Waterfonds behaalde in juli een rendement van -3,56%. Dit was ruimschoots beter dan het marktgemiddelde, dat met 9,56% daalde. De aandelenkoersen schommelden in juli, maar sloten de maand grotendeels onveranderd af in Amerikaanse dollars. Drie factoren waren van invloed op de rendementen.
Ten eerste werden beleggers selectiever met hun keuze voor AI-aandelen waarvan ze winst verwachtten. De koersen van grote aanbieders van clouddiensten deden het goed. De koersen van bedrijven in de gehele halfgeleidersector daalden echter.
Ten tweede stuwde de escalatie van de spanningen in het Midden-Oosten de olieprijs weer tot boven de 100 dollar per vat. Daardoor laaiden de zorgen over energie en inflatie weer op.
Ten derde droeg de Amerikaanse centrale bank, de Federal Reserve, bij aan de wisselvalligheid. Zij liet tijdens de vergadering in juli de rentetarieven ongewijzigd, maar sprak over mogelijke renteverhogingen in plaats van -verlagingen. Daardoor stegen de obligatierentes in de ontwikkelde markten. Als gevolg daarvan deden aandelen in de financiële en energiesectoren het goed, terwijl de IT-aandelen daalden en slechter presteerden dan de markt. Waardeaandelen presteerden ook beter dan groeiaandelen, en large-capbedrijven presteerden beter dan small-capbedrijven.
Het resultatenseizoen verliep positief: de cijfers van de meeste bedrijven overtroffen de verwachtingen. De winstgroei bleef echter sterk geconcentreerd in de sectoren IT en communicatiediensten. Waarschijnlijk blijven de markten voorlopig gevoelig voor zowel het risico op inflatie, dat samenhangt met de energieprijzen, als voor de duurzaamheid van de aan AI gerelateerde winstgroei.
De energieprijzen bleven in juli wisselvallig, terwijl in Europa en elders verwoestende hittegolven en bosbranden plaatsvonden. Tegen deze achtergrond blijven de vooruitzichten veelbelovend voor bedrijven die actief zijn in energie-efficiëntie, elektrificatie en gebieden als waterinfrastructuur. De daling van de koersen van AI-aandelen heeft de aandacht van beleggers opnieuw gericht op fundamentele factoren. Dat heeft geleid tot een herwaardering van aandelen die eerder uit de gratie waren geraakt.
Invloed van de aandelenselectie op het rendement
De grootste bijdrage in juli leverde het Amerikaanse Cintas, dat diensten biedt rond bedrijfskleding en werkplekvoorzieningen. Zowel de omzet als de winst per aandeel in het vierde kwartaal overtroffen de verwachtingen. De prognose voor het boekjaar 2027 lag boven de verwachting van analisten. Bovendien groeit het bedrijf in alle strategische sectoren en verbeteren de marges.
De koers van het Zwitserse Georg Fischer, dat vooral pijpsystemen maakt voor het transport van vloeistoffen en gassen, steeg nadat het een sterke omzetgroei rapporteerde en zijn prognose voor het hele jaar naar boven bijstelde.
De Amerikaanse multinationale leverancier van precisie-instrumenten en -diensten Mettler-Toledo presteerde beter dan verwacht. Zowel de omzet als de winst per aandeel in het tweede kwartaal overtroffen de verwachtingen. De resultaten waren ook beter dan die in het eerste kwartaal, terwijl ook verschillende concurrenten sterke resultaten behaalden.
De grootste negatieve bijdrage aan het fondsrendement kwam van het Amerikaanse waterbedrijf KLA Corp. De aandelenkoers raakte verstrikt in de bredere uitverkoop van halfgeleideraandelen. De verwachtingen over de resultaten waren hooggespannen, maar hoewel de resultaten de verwachtingen overtroffen, daalde het aandeel toch na de publicatie.
De koers van Vertiv Holdings, dat infrastructuur voor onder meer datacenters produceert, daalde in lijn met de bredere uitverkoop van aandelen die zijn gerelateerd aan datacenters. Bovendien miste het Amerikaanse bedrijf de omzetverwachtingen voor het derde kwartaal vanwege interne uitvoeringsproblemen bij complexe projecten.
Ook het Amerikaanse Nextpower, dat apparatuur maakt voor de opwekking van zonne-energie, droeg negatief bij. De koers daalde in lijn met die van datacenterbedrijven. Een negatieve factor zijn de verwachte Amerikaanse tarieven op buitenlandse polysiliciumproducten. Deze worden gezien als een kostenbelemmering voor de sector.
Wijzigingen in de portefeuille
In juli verkochten we het gehele belang in het Canadese Boralex, dat actief is in hernieuwbare energie, omdat de koers dichtbij de overnameprijs lag. We stootten ook het belang in het Australische Brambles af. Het bedrijf, actief in de circulaire economie, publiceerde een onverwachte winstwaarschuwing in verband met reparatiekosten bij onderaannemers. Mogelijk zijn deze problemen hardnekkig en de omzetgroei levert waarschijnlijk geen positieve verrassing op.
We verkochten aandelen Tokyo Electron en belegden de opbrengst in het Nederlandse ASML omdat de koers aantrekkelijker was geworden. Dat gebeurde nadat de resultaten de sterke vraag naar kapitaaluitgaven voor AI hadden bevestigd.
Na een aanzienlijke koerscorrectie namen we Badger Meter, een Amerikaanse aanbieder van digitale oplossingen voor watermeting en -beheer, in de portefeuille op tegen een redelijke waardering. Eveneens na een koerscorrectie belegden we opnieuw in het Taiwanese cloudbedrijf Delta Electronics. Het bedrijf profiteert van de uitgaven voor AI-datacenters en de overstap naar 800V-architectuur.
We voegden aandelen East Japan Railway toe vanwege de defensieve winstcijfers van deze grootste passagiersspoorwegmaatschappij ter wereld. Ten slotte kochten we aandelen van het Amerikaanse IT-bedrijf Marvell Technology na een koersdaling, omdat we minder dan gemiddeld beleggen in de IT-subsector clusterlogica en dit verschil wilden verkleinen.
Uitgelicht: Veralto is actief in water
Het Amerikaanse Veralto Corp is wereldwijd actief als leverancier van essentiële technologieën die veel van ’s werelds meest vitale hulpbronnen beschermen. Het bedrijf is actief in twee segmenten: waterkwaliteit en productkwaliteit & innovatie. Veralto is sinds 2023 afgesplitst van Danaher.
De divisie Waterkwaliteit is opgebouwd rond de merken Hach, Trojan Technologies en ChemTreat. Zij levert instrumenten, chemische behandelingen en digitale oplossingen om water te testen, behandelen en monitoren. Dit gaat om water in gemeentelijke, industriële en residentiële toepassingen. De oplossingen van Veralto variëren van drinkwateranalyses tot ultraviolette desinfectie en industriële wateroptimalisatie ter plaatse.
De omzet van Veralto is gebaseerd op een steeds terugkerende, sterke vraag. Dat wordt ondersteund doordat het bedrijf verbruiksartikelen levert en een vast bestand heeft van klanten die intensieve diensten vragen. Bovendien biedt Veralto een gedifferentieerd productassortiment dat de inkomsten buiten de watersector spreidt. Er is sterke continuïteit in het management van Veralto, dat is overgenomen van Danaher. In combinatie met het gedisciplineerde bedrijfsmodel zorgt dat voor consistente marges en een gezonde kasstroom. Dat alles maakt Veralto een hoogwaardig op water gericht bedrijf, dat goed past in het ASN Milieu & Waterfonds.
Visie en vooruitzichten
De marktomstandigheden blijven aantrekkelijke kansen bieden voor gedisciplineerde, geduldige beleggers die zich richten op fundamentele factoren. De onverzadigbare vraag naar AI leidt tot een sterke stijging van het energieverbruik. Daardoor zijn er talrijke veelbelovende aanbieders van oplossingen in de milieumarkten.
Wij geloven sterk in een ‘picks and shovels’-benadering van AI. Dat wil zeggen: niet investeren in de goudmijn (AI) zelf, maar in de pikhouwelen en schoppen, oftewel de infrastructuur en werktuigen die nodig zijn om AI-modellen te bouwen en te laten werken. Die bevinden zich op gebieden zoals prestatie-efficiëntie, bedrijven die de totale vraag naar stroom afvlakken, en bedrijven die de efficiëntie van de stroomvoorziening verbeteren.
Omdat de markt wisselvalliger is geworden, beleggen we ook in hoogwaardige defensieve bedrijven in veerkrachtige sectoren, zoals waterbedrijven en aanbieders van waterzuivering. Zij fungeren als ballast voor de portefeuille. Deze bedrijven profiteren van de duurzame vraag naar hun producten en beschikken over een aantrekkelijk prijsstellingsvermogen.
Ook beleggen we in bedrijven die kunnen zorgen voor aantrekkelijke winstgroei op lange termijn in diverse sectoren, zoals infrastructuur, circulaire economie en efficiëntie van hulpbronnen, en transport. De focus blijft liggen op hoogwaardige bedrijven met veerkrachtige operationele bedrijfsprofielen, aantoonbaar prijsstellingsvermogen en bovengemiddelde winstgroei, ondersteund door de structurele drijfveren van de milieumarkten.
Universum
Wilt u weten welke ondernemingen en overheden zijn toegelaten tot het beleggingsuniversum van dit fonds? Bekijk hier het universum.
Deze bedrijven zijn goedgekeurd voor het beleggingsuniversum
Georg Fischer
Georg Fischer is een Zwitsers industrieel bedrijf, actief via drie divisies: leidingsystemen (GF Piping Systems), auto-onderdelen (GF Automotive) en precisiemachines (GF Machining Solutions). Het bedrijf zit sinds 2009 in ons universum. Het scoort goed op transparantie, is betrokken bij grote duurzaamheidsinitiatieven en heeft de afgelopen vier jaar zichtbare verbeteringen doorgevoerd in zijn beleid.
Befesa SA
Befesa SA levert innovatieve duurzame diensten voor het recyclen van staalstof en aluminiumresten. Het bedrijf opereert in o.a. Spanje, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België en Nederland. Befesa’s missie is milieudiensten en duurzame oplossingen te leveren en gevaarlijke restanten van de staal- en aluminiumindustrie te beheren en recyclen. De fundamentele arbeidsrechten (Non-discriminatie, kinderarbeid, dwangarbeid en vrijheid van vereniging) worden behandeld in de gedragsregels.
Boralex
Boralex is een Canadese energieproducent. Het bedrijf focust zich op de ontwikkeling, bouw en exploitaitie van krachtcentrales voor hernieuwbare energie in Canada, Frankrijk en de Verenigde Staten. Er zijn drie soorten hernieuwbare energieën waar Boralex actief produceert: windenergie, zonne-energie en waterkracht.
Boralex heeft een milieumissie met doelen en actieplannen op milieugebied. De activiteiten van Boralex voldoen aan de duurzaamheidscriteria van ASN Beleggingsfondsen. Er zijn geen ernstige misstanden bekend bij de bedrijfsvoering en de toeleveranciers.
Monolithic
Het Amerikaanse technologie bedrijf Monolithic Power Systems is gespecialiseerd in het ontwerpen, ontwikkelen van stroomoplossingen voor verschillende eindmarkten. Het bedrijf ontwikkelt elektronische componenten die energie verdeelt in onder meer telefoons, auto’s, printers, computers en elektrische fietsen. Het bedrijft ontwerpt schakelaars, omvormers, verlichting, sensoren en besturings- geïntegreerde schakelingen.
Het ASN Beleggings universum heeft minder Amerikaanse bedrijven dan de benchmark dit komt omdat de arbeidsomstandigheden in de VS vaker niet voldoen aan onze duurzaamheidseisen, vooral op het gebied van vakbondsvrijheid. Monolithic voldoet aan onze mensenrechten criteria en zit daarom sinds 2021 in ons universum.
Tomra Systems
Grote kans dat je de machines van het Noorse Tomra Systems bent tegen gekomen in de supermarkt. Het Noorse Tomra Systems (Tomra) biedt sorteer- en recyclingoplossingen. Het maakt sinds 1972 machines voor het innemen van statiegeldflessen. Ook maakt het sorteermachines voor allerlei industrieën. Wereldwijd verwerken Tomra-machines jaarlijks 40 miljard drankverpakkingen.
Tomra zit al sinds 1996 in ons universum. Het bedrijf heeft een goed beleid op het gebied van natuur, biodiversiteit en mensenrechten.
Portfolio
Landen verdeling per 30-06-2026
Land
% of NAV
Verenigde Staten van Amerika
45,6
Verenigd Koninkrijk
12,3
Zwitserland
8,7
Taiwan
6,2
Japan
6,0
Duitsland
4,8
Denemarken
2,7
België
2,5
Frankrijk
2,1
Overig
9,0
Sector verdeling per 30-06-2026
Sector
% of NAV
Basisindustrie
43,7
Technologie
28,5
Nutsbedrijven
15,2
Basis goederen
7,6
Gezondheidszorg
4,9
Grootste belangen per 30-06-2026
Bedrijfsnaam
% of NAV
Taiwan Semiconductor Manufac
3,9
American Water Works co Inc
3,8
Mettler-Toledo International
3,0
Azbil Corp
3,3
Advanced Drainage Systems In
2,9
Lees meer over het fonds
Blijf op de hoogte van het fonds door onze case studies. interviews, artikelen en columns.
Milan Schut is de fondsmanager van de SRI fondsen en strategieën bij ASN Impact Investors. Hiervoor deed hij als analist bij de strategieën ook uitgebreide ervaring op met het selecteren van duurzame bedrijven voor het beleggingsuniversum van ASN Impact Investors en het verzamelen en interpreteren van duurzaamheidsdata. Milan studeerde Economie in Rotterdam en werkt sinds 2017 in de financiële sector, onder andere bij EY als adviseur financieel risico en bij MSF Asset Management als portefeuillemanager.
Stephan Langen
Hoofd portfoliomanagement
Stephan is een doorgewinterde beleggingsprofessional met meer dan 25 jaar ervaring. Hij begon in 2014 bij ASN Impact Investor en was (senior) fondsmanager van het ASN Groenprojectenfonds en de SRI fondsen voordat hij Hoofd Portfoliomanagement werd. Eerder werkte Stephan bij ABN AMRO Asset Management, Fortis Investments en BNP Paribas Investment Partners.
Myrthe Kruszel
Analist SRI Fondsen
Myrthe draagt sinds 2024 als analist bij aan de ontwikkeling en implementatie van het beleggingsbeleid en de rapportages van de fondsen die onder de UCITS-richtlijnen vallen. Myrthe was eerder sustainability- en impact consultant bij Grant Thornton, waar ze klanten in de financiële sector adviseerde over ESG- en impactstrategieën. Ze studeerde in Wageningen en Leiden (Governance of Sustainability) en schreef haar scriptie over de implementatie van Europese duurzaamheidsregels in de private equity-sector
25 jaar ASN Milieu & Waterfonds: 'De thesis is sterker dan ooit'
Beleggen in milieutechnologie was in 2001 nog een niche. Toch besloten ASN Impact Investors en Impax Asset Management destijds een fonds op te zetten dat volledig draait om oplossingen voor milieuproblemen. Het ASN Milieu & Waterfonds is na 25 jaar urgenter dan ooit.
Lees het volledige interview: 'Investeren in schoon water en een gezonde planeet — De thesis is sterker dan ooit'